עיקור כלבה

עיקור כלבה

מהו עיקור?

עיקור הינה פרוצדורה ניתוחית בה מוסרות השחלות וגוף הרחם ובכך נמנעת פוריות הכלבה.

מדוע לעקר?

  1. עיקור מסייע במניעת בעיות רפואיות קשות בניהן: גידולי עטין – עיקור לפני הייחום הראשון מונע כמעט לחלוטין את הסיכוי לחלות בגידולי עטין. הסיכוי לחלות בגידולי עטין אם מעקרים בין הייחום הראשון לשני הוא 7%. לאחר הייחום השלישי הסיכון לחלות בגידולי עטין עולה ל25% (אחת ל-4 כלבות). חשוב לזכור כי העיקור מומלץ גם אם כבר יש גידולי עטין.
    דלקות רחם – עיקור מונע מצבים של דלקת רחם (פיומטרה) – מצב המסכן חיים הנפוץ בקרב כלבות מבוגרות. בכלבה שאינה מעוקרת, הורמון הפרוגסטרון מכין את הרחם לקליטת הריון ובמסגרת זו מחליש את המערכת החיסונית ומעבה את רירית הרחם. מצב זה מקל על החיידקים לחדור אל הרחם ולפתח זיהום שעלול להסתבך ולהביא לקריעת הרחם ולסכנת חיים.
  2. מניעת תקופות ייחום קשות: בד"כ תקופת הייחום מלווה בדימום וגינאלי (פתח איבר המין של הכלבה), ריח לא נעים והתנהגות מטרידה (לעיתים התנהגות אגרסיבית כלפי זכרים בזמן טיול).
  3. מניעת הריונות לא רצויים: בכל שנה מומתים עשרות אלפי כלבים וחתולים שאין די בתים עבורם. עיקור (בנקבות) וסירוס (בזכרים) הינם הדרכים ההומניות ביותר למנוע את סבלם של כלבים וחתולים רבים שחייהם קצרים ומלאי סבל.

מתי מומלץ לעקר?

הגיל המומלץ לעיקור הינו 6 חודשים, אם כי ניתן לבצעו החל מגיל חודשיים וכמובן שניתן לבצעו בכל גיל.

מהלך הניתוח

עיקור הוא ניתוח שגרתי ובטוח, עם זאת מדובר בפרוצדורה משמעותית הכוללת פתיחה של חלל הבטן.
לפני הניתוח אנו ממליצים על בדיקות דם מקדימות הכוללות ספירת דם וביוכימיה כדי להעריך את מצב טסיות הדם, הכליות והכבד. במרפאתנו הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה ע"י גז – הרדמה בטוחה ויעילה מאוד.                  במהלך הניתוח מבוצע חתך קטן בקיר הבטן וממנו מוצאים השחלות והרחם. כלי הדם וצוואר הרחם נקשרים היטב ושכבות העור נתפרות מחדש. המנותחת מקבלת משכך כאבים למניעת סבל מיותר ולהאצת ההחלמה. לאחר הניתוח, הכלבה נמצאת בחדר אשפוז באווירה נינוחה ורגועה, ונשארת להשגחה עד להתאוששות מלאה.

החלמה

הכלבה משתחררת לביתה באותו היום, כאשר ב-24-36 השעות מזמן הניתוח מומלץ להקפיד על מנוחה ופינוק. בזמן זה עלולה הכלבה להראות תופעות לוואי כגון חולשה, בלבול והקאות. בד"כ כלבות מתאוששות יפה ומהר מאוד מהניתוח וכבר תוך כמה שעות רוצות לקפץ ולשחק.

כמה מיתוסים

** "אישיות הכלבה תשתנה עקב העיקור" – לא נכון. אופי הכלבה ממשיך להיות כפי שהיה קודם. השינוי ההתנהגותי היחיד שרואים הוא העלמות התנהגות ייחום האופיינית לתקופת הייחום עצמה.

** "הכלבה תשמין לאחר העיקור" – לא בהכרח. לעיתים כלבה מעוקרת מפתחת תיאבון מוגבר וחילוף חומרים מופחת על רקע השינוי ההורמונלי. מסיבה זו יש להקפיד על תזונה נכונה לאחר הניתוח.

** "הכלבה צריכה לחוות פעם אחת לפחות ייחום או הריון" – לא נכון. דווקא עיקור לפני הייחום הראשון מקטין בצורה משמעותית את הסיכון ללקות בגידולי עטין. אין לכלבות צורך לחוות אימהות ולכן אין שום סיבה לעקר דווקא לאחר הייחום/ הריון ראשון.

יש לזכור כי בריאות חברינו היקרים חשובה לנו מאוד, ואנו מחויבים לעשות ככל שניתן כדי לאפשר להם איכות חיים טובה, בריאה וארוכת שנים.

 

 

 

 

 


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים