טיפול בגור כלבים חדש

טיפול בגור כלבים

מזל טוב!!

הגור שחיכינו לו כ"כ כבר כאן! זהו רגע חשוב לכל המשפחה – כלב זה יהפוך לחלק בלתי נפרד מהמשפחה ועלינו מוטלת האחריות לבריאותו ורווחתו.

קבלת הגור והכנסתו למשפחה :

בהינתן ההחלטה לאמץ גור כלבים, מומלץ להביא את הגור הביתה לאחר שמלאו לו 6-8 שבועות. גיל זה הינו הגיל הממוצע בו הגור נגמל מחלב אם. עד גיל זה הגור זקוק לחלב אם ולאינטרקציה עם אחיו, דבר המשפיע על התנהגותו ואופיו בהמשך הדרך. הימים הראשונים בבית החדש בד"כ קשים לגור הצעיר. הוא מתחיל בחיים חדשים הרחק מאמו ואחיו לשגר ומאידך, הוא במקום חדש ולא מוכר עם אנשים חדשים. מסיבות אלה, יתכן ובימים הראשונים הגור יילל יותר ויהיה חסר מנוחה.

למה זקוק הכלב?

  1. כלי אוכל וכלי למים – יש לקבוע מהיום הראשון היכן נניח את קערות האוכל והמים וכדאי להניח אותם במקום נגיש לכלב. יש לדאוג לכלים נקיים ומים טריים כל יום. כדאי לבחור כלים מפלדת אל חלד – מומלץ יותר מבחינה הגיינית. לכלבים בעלי אוזניים ארוכות, כדאי לבחור בקערות בעלות שוליים גבוהות כדי שאוזניהם לא יטבלו במים או באוכל.
  2. פינה אישית – כדי להשרות בטחון לגור החדש, יש לדאוג למרחב אישי משלו. מומלץ לבחור פינה שקטה בבית אשר תהווה מקום מרבץ. יש לשים לב כי גודל הסלסלה / קופסת קרטון / קופסת עץ תתאים לגודל הגור וקל לנקותה. מומלץ לרפד את מקום המרבץ בשמיכה או שטיח.
  3. קולר ורצועה המתאימים לגודלו – על פי החוק כלב חייב להיות קשור ברצועה בעת שהוא מטייל ברשות הרבים. הולכת הכלב ברצועה שומרת עליו מפני הגעה למקומות מסוכנים (כגון כביש) ובכך שומרת עליו מפני סכנות.
  4. צעצועים – מומלץ לקנות מס צעצועים המתאימים לגודל הכלב. גורי כלבים באופיים שובבים ופעלתניים וזקוקים לגירויי. דבר זה יעזור למנוע במידה מסוימת את עניינם בחפצים שלנו (כגון גרביים, נעליים) אשר עלולים להיהרס עקב משחק. חשוב לוודא כי הצעצועים מותאמים לגודל הכלב. גורי כלבים מגזע גדול עלולים לפרק צעצועים אשר לא מתאימים להם ובכך להסתכן בבליעה.

 

תזונה:

תזונת הכלב בגילאים הצעירים חשובה במיוחד.

זו התקופה בה הכלב גדל ומשתנה במהירות הגדולה ביותר במהלך חייו וצורכי ההזנה שלו רבים ומורכבים – מה שהופך עבורכם את נושא ההתלבטות לגבי המזון לפשוט יותר:

כלבכם צריך לאכול "מזון לגורים" בלבד!

ישנן כיום בשוק מספר חברות המייצרות מזונות מסחריים ברמות שונות של איכות ובטווח מחירים רחב, חשוב לוודא כי המזון הינו איכותי ומכיל את המרכיבים הנדרשים להתפתחותו.

ישנם מזונות המותאמים לגזע הגור (גדולים/ בינוניים /קטנים), ישנו מזון בשימורים או בכופתיות ("יבש") וניתן גם לשלב ביניהם – באיזו אופציה שלא תבחרו, חשוב כי זהו יהיה המזון היחידי שכלבכם יקבל.

 

תוספי ויטמינים. ..? האמנם ?

 

אין צורך בתוספות ויטמינים למזון (אלא אם כן הומלץ לכם אחרת ע"י הוטרינר בלבד !) – מזון איכותי מכיל את הויטמינים והמינרלים הנדרשים, ואין לדאוג כי הכלב "משתעמם" מכיוון שה"תפריט" שלו קבוע.

מומלץ מאוד להרגיל את הכלב כבר מגיל צעיר לא לאכול "שאריות" מהאוכל שלכם.

הרבה מסוגי המזון שלנו יכולים לגרום לבעיות במערכת העיכול של הכלב – הכוללים בן השאר הקאות ושלשולים, וכן הכלב ילמד לדרוש את המזון שלכם גם כאשר יהיה גדול יותר.

 

כמה לתת לכלב לאכול?

המנה היומית של האוכל אותה צריך הכלב לקבל נקבעת על פי משקלו וגילו.

על שק האוכל תמצאו טבלה המפרטת את הכמות המתאימה אותה צריך לתת וכן כוס מדידה בה תוכלו להשתמש.

את המנה הזו רצוי לחלק למס' ארוחות ביום (רצוי 4 בהתחלה) כדי שהגור יישאר שבע לאורך כל היום ולא "ינשנש" בין הארוחות.

בגיל 6 חודשים בערך ( תלוי בגזע ) ניתן לחלק את המנה ל – 2 ארוחות ביום ואח"כ ניתן לעבור לארוחה אחת ביום, אם כי מומלץ להמשיך להאכיל פעמיים ביום אם הדבר אפשרי.

במידה ועוברים מסוג מזון אחד לשני, יש לבצע את המעבר בהדרגה ( הדבר נכון גם לגבי כלבים בוגרים) על פני 4 – 3 ימים כאשר כל פעם מעלים את אחוז המזון החדש במנה, וזאת על מנת למנוע סמנים לא רצויים של בעיית עיכול כגון שלשולים.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים