עיקור חתולה

עיקור חתולה


מהו עיקור
?

עיקור הינה פרוצדורה ניתוחית בה מוסרות השחלות וגוף הרחם ובכך נמנעת פוריות החתולה.

מדוע לעקר?

  1. עיקור מסייע במניעת בעיות רפואיות קשות בניהן: גידולי עטין – עיקור לפני הייחום הראשון מונע כמעט לחלוטין את הסיכוי לחלות בגידולי עטין. הסיכוי לחלות בגידולי עטין אם מעקרים בין הייחום הראשון לשני הוא 7%. לאחר הייחום השלישי הסיכון לחלות בגידולי עטין עולה ל25% (אחת ל-4 חתולות). חשוב לזכור כי העיקור מומלץ גם אם כבר יש גידולי עטין.
    דלקות רחם – עיקור מונע מצבים של דלקת רחם (פיומטרה) – מצב המסכן חיים הנפוץ בקרב חתולות מבוגרות . בחתולה שאינה מעוקרת, הורמון הפרוגסטרון מכין את הרחם לקליטת הריון ובמסגרת זו מחליש את המערכת החיסונית ומעבה את רירית הרחם. מצב זה מקל על החיידקים לחדור אל הרחם ולפתח זיהום שעלול להסתבך ולהביא לקריעת הרחם ולסכנת חיים.
  2. מניעת תקופות ייחום קשות: בד"כ תקופת הייחום מלווה בדימום וגינאלי (פתח איבר המין של החתולה), ריח לא נעים והתנהגות מטרידה.
  3. מניעת הריונות לא רצויים: בכל שנה מומתים עשרות אלפי כלבים וחתולים שאין די בתים עבורם. עיקור (בנקבות) וסירוס (בזכרים) הינם הדרכים ההומניות ביותר למנוע את סבלם של כלבים וחתולים רבים שחייהם קצרים ומלאי סבל.

מתי מומלץ לעקר?

הגיל המומלץ לעיקור הינו 6 חודשים, אם כי ניתן לבצעו החל מגיל חודשיים וכמובן שניתן לבצעו בכל גיל.

מהלך הניתוח

עיקור הוא ניתוח שגרתי ובטוח, עם זאת מדובר בפרוצדורה משמעותית הכוללת פתיחה של חלל הבטן.
לפני הניתוח אנו ממליצים על בדיקות דם מקדימות הכוללות ספירת דם וביוכימיה כדי להעריך את מצב טסיות הדם, הכליות והכבד. במרפאתנו הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה ע"י גז – הרדמה בטוחה ויעילה מאוד. במהלך הניתוח מבוצע חתך קטן בקיר הבטן וממנו מוצאים השחלות והרחם. כלי הדם וצוואר הרחם נקשרים היטב ושכבות העור נתפרות מחדש. המנותחת מקבלת משכך כאבים למניעת סבל מיותר ולהאצת ההחלמה.  לאחר הניתוח, החתולה נמצאת בחדר אשפוז באווירה נינוחה ורגועה, ונשארת להשגחה עד להתאוששות מלאה.

החלמה

החתולה משתחררת לביתה באותו היום, כאשר ב-24-36 השעות מזמן הניתוח מומלץ להקפיד על מנוחה ופינוק. בזמן זה עלולה החתולה להראות תופעות לוואי כגון חולשה, בלבול והקאות. בד"כ חתולות מתאוששות יפה ומהר מאוד מהניתוח וכבר תוך כמה שעות רוצות לקפץ ולשחק.

כמה מיתוסים

** "אישיות החתולה תשתנה עקב העיקור" – לא נכון. אופי החתולה ממשיך להיות כפי שהיה קודם. השינוי ההתנהגותי היחיד שרואים הוא העלמות התנהגות ייחום האופיינית לתקופת הייחום עצמה.

** "החתולה תשמין לאחר העיקור" – לא בהכרח. לעיתים חתולה מעוקרת מפתחת תיאבון מוגבר וחילוף חומרים מופחת על רקע השינוי ההורמונלי. מסיבה זו יש להקפיד על תזונה נכונה לאחר הניתוח.

** "החתולה צריכה לחוות פעם אחת לפחות ייחום או הריון" – לא נכון. דווקא עיקור לפני הייחום הראשון מקטין בצורה משמעותית את הסיכון ללקות בגידולי עטין. אין לחתולות צורך לחוות אימהות ולכן אין שום סיבה לעקר דווקא לאחר הייחום/ הריון הראשון.
חשוב לזכור כי בריאות חברינו היקרים חשובה לנו מאוד, ואנו מחויבים לעשות ככל שניתן כדי לאפשר להם איכות חיים טובה, בריאה וארוכת שנים.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים