סירוס חתול

סירוס חתול

מהו סירוס?

  1. סירוס הינו הליך כירורגי אשר במהלכו מסירים את שני אשכיו של החתול ובכך מונעים את פוריותו. סירוס חתולים זכרים נעשה בכדי למנוע מהם לפתח דפוס התנהגות נורמטיבי של חתול זכר בטבע כגון: סימון טריטוריה על ידי התזת שתן, שוטטות, חיפוש אחר נקבות מיוחמות, קרבות ותוקפנות. סימון בשתן – חתול בוגר מסמן את מרחב המחייה שלו באמצעות התזת שתן. הוא מתקרב לעצמים תוך כידי הליכה אחורנית, זוקף את זנבו ומתיז שתן אחורנית על העצם המסומן. לשתן של חתול זכר בוגר יש ריח חזק וחריף. כל זאת מטריד מאוד את הבעלים.
    שוטטות וקרבות – חתולים זכרים בוגרים נוהגים לשוטט, לעיתים במרחק רב מהבית, לשם חיפוש אחר נקבות מיוחמות. התנהגות זו מגדילה את סיכויי החתול להיפצע ואף להיהרג עקב קרבות עם חתולים זכרים אחרים. קרבות אלו גם מגדילים את הביכוי להדבק במחלות שונות קטלניות.
  2. מחקרים מראים כי חתולים מסורסים חיים בממוצע כ-8 שנים יותר מחתולים שאינם מסורסים!
  3. מניעת הריון לא רצוי – אלפים רבים של חתולים מומתים מידי שנה בידי הרשויות וניתן להפחית תופעה זו ע"י סירוסים פשוטים.
  4. סירוס מוריד את סיכויו של החתול לפתח סרטן אשכים ומפחית משמעותית את הביכוי לפתח מחלות בבולטת הערמונית (פרוסטטה).
  5. חתול לא מסורס, הינו בעל דחף מיני חזק המהווה סוג של מצוקה כיוון שאינו יכול לממש אותו (הבעלים מונעים ממנו לצאת החוצה ולפגוש את החתולה המיוחמת) מצוקה זו משפיעה על התנהגותו.

מתי כדאי לסרס?

מומלץ לסרס את החתול כאשר הוא קרוב לבגרות מינית בגיל 3-8 חודשים. אם כי ניתן לבצע את הסירוס בכל גיל.

כיצד נעשה הסירוס?

סירוס הינו ניתוח אלקטיבי ולכן יש לבצע את התהליך כאשר החתלתול בריא ולאחר שסיים את סדרת החיסונים לגורים. הסירוס במרפאתנו מתבצע בהרדמה מלאה בגז- הרדמה בטיחותית ומהירה. במהלך הסירוס מתבצע חתך קטן מעל כל אחד מהאשכים, הוצאת האשכים וקשירת הצינורות וכלי הדם למנוע דימום. החתול מקבל משככי כאבים –חשוב כי אנו מאמינים שעוזר להחלמה מהירה ומלאה. לאחר הסירוס החתול נמצא בחדר אשפוז להשגחה מלאה באוירה רגועה נעימה ונינוחה עד להתאוששות מלאה.

אחרי הניתוח :

חתולים לאחר ניתוח חוזרים מהר מאוד לפעילות מלאה , מצב רוח טוב ותאבון בריא. מומלץ לתת לחתול מזון מתאים לחתולים מסורסים ולדאוג לפעילות גופנית כדי להימנע מהשמנת יתר. (יש לזכור! השמנה לא קורית בגלל הסירוס אלא בגלל אכילת יתר)

זכרו כי התועלת שבסירוס עולה על הסיכון! מלבד האחריות הכללית לדאוג לצמצום מס חתולי הרחוב הנטושים, זוהי גם אחריותכם האישית לוודא כי חברכם הנאמן יאריך ימים ויחיה את חייו באיכות טובה ובבריאות שלמה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים